Get your gifts shipped before the holidays! Domestic orders placed before December 14th using UPS Ground or December 16th with USPS Priority Mail to have your order delivered by December 24th.

Mathematics & Illusion

Seeing: 30 Hands-On Visual Discoveries by the Exploratorium

Regular Price
$ 14.95
Sale Price
$ 14.95
Regular Price
Unit Price
per

Aluminum PhiTOP

Regular Price
$ 20.00
Sale Price
$ 20.00
Regular Price
Unit Price
per

Exploratorium Optical Illusion Mug

Regular Price
$ 15.95
Sale Price
$ 15.95
Regular Price
Unit Price
per

Proof!

Regular Price
$ 17.99
Sale Price
$ 17.99
Regular Price
Unit Price
per

Math Fluxx

Regular Price
$ 20.00
Sale Price
$ 20.00
Regular Price
Unit Price
per
Sold Out

Math with Bad Drawings: Illuminating the Ideas That Shape Our Reality by Ben Olin

Regular Price
$ 30.00
Sale Price
$ 30.00
Regular Price
Unit Price
per
Sold Out

Can You Solve My Problems?: Ingenious, Perplexing, and Totally Satisfying Math and Logic Puzzles by Alex Bellos

Regular Price
$ 16.95
Sale Price
$ 16.95
Regular Price
Unit Price
per

The Ultimate Book of Optical Illusions by Al Seckel

Regular Price
$ 21.99
Sale Price
$ 21.99
Regular Price
Unit Price
per

ABCs of Mathematics by Chris Ferrie

Regular Price
$ 9.99
Sale Price
$ 9.99
Regular Price
Unit Price
per

Grandpa Magic: 116 Easy Tricks, Amazing Brainteasers, and Simple Stunts to Wow the Grandkids by Alan Zola Krenzek

Regular Price
$ 17.99
Sale Price
$ 17.99
Regular Price
Unit Price
per

Exploratorium Pi Cake Pan

Regular Price
$ 16.99
Sale Price
$ 16.99
Regular Price
Unit Price
per

3-D Mirascope

Regular Price
$ 11.00
Sale Price
$ 11.00
Regular Price
Unit Price
per

Viendo: 30 Descubrimientos Visuales Interactivos

Regular Price
$ 14.95
Sale Price
$ 14.95
Regular Price
Unit Price
per

Gallop!: A Scanimation Picture Book by Rufus Butler Seder

Regular Price
$ 16.99
Sale Price
$ 16.99
Regular Price
Unit Price
per
Sold Out

Duck!, Rabbit! by Amy Krouse Rosenthal, Illustrated by Tom Lichtenheld

Regular Price
$ 7.99
Sale Price
$ 7.99
Regular Price
Unit Price
per

Exploratorium Pi Cookie Cutter

Regular Price
$ 3.95
Sale Price
$ 3.95
Regular Price
Unit Price
per
Sold Out

Sushi Go!

Regular Price
$ 18.00
Sale Price
$ 18.00
Regular Price
Unit Price
per
Sold Out

Pi Theorem Rocks Glass

Regular Price
$ 18.00
Sale Price
$ 18.00
Regular Price
Unit Price
per
Sold Out

How to Bake Pi: An Edible Exploration of the Mathematics of Mathematics by Eugenia Cheng

Regular Price
$ 19.99
Sale Price
$ 19.99
Regular Price
Unit Price
per

85 Digits of Pi Sock

Regular Price
$ 13.95
Sale Price
$ 13.95
Regular Price
Unit Price
per

Math Socks

Regular Price
$ 12.00
Sale Price
$ 12.00
Regular Price
Unit Price
per

Algebra Part 1 QuickStudy Guide

Regular Price
$ 8.95
Sale Price
$ 8.95
Regular Price
Unit Price
per

Geometry Part 1 QuickStudy Guide

Regular Price
$ 6.95
Sale Price
$ 6.95
Regular Price
Unit Price
per

Math Review QuickStudy Guide

Regular Price
$ 6.95
Sale Price
$ 6.95
Regular Price
Unit Price
per